top of page

Jedzenie, które odbiera zdrowie


Większość społeczeństwa nie uświadamia sobie, jak bardzo jedzenie wpływa na nasze zdrowie. Zapewne wszyscy się zgodzą, że pokarm powinien być świeży, smaczny, nie przeterminowany. Nasze stoły zdominowała żywność przetworzona, paczkowana i bardzo długim terminie ważności.

  • cukier- jest podstawowym pokarmem komórek rakotwórczych, inaczej mówiąc „cukrem karmi się raka’’. Jest on najgroźniejszym ze spożywanych na co dzień produktów. Należy do głównych winowajców wszystkich chorób cywilizacyjnych. Mam namyśli tutaj wysoko przetworzone węglowodany i cukry proste, oczywiście z wyjątkiem surowych owoców.

  • Mąka- produktom powstałym z wysoko przetworzonej mąki, można przypisać takie same właściwości antyzdrowotne, jak cukrom rafinowanym. Niestety, nawet mąka z pełnego przemiału albo dodatkowo wzbogacana ziarnami nie jest korzystna dla naszego układu pokarmowego. Z powodu zawartości nierozpuszczalnego błonnika, ostre krawędzie mogą być szkodliwe dla delikatnych błon śluzowych przewodu pokarmowego. Dodatkowo w zbożach, szczególnie w otrębach, oraz nasionach roślin strączkowych i orzechach znajdują się fityniany. Fityniany osłabiają wchłanianie minerałów, takich jak wapń, magnez, żelazo i cynk, oraz uniemożliwiają ich wykorzystanie przez organizm.

  • Mleko i produkty mleczne. Pasteryzowane mleko pobrane od krów z chowu przemysłowego, może stać się bardzo groźnym impulsem stanów zapalnych , źródłem większości chorób, w tym tak rozpowszechnionych teraz- cywilizacyjnych. Więc dlaczego ciągle poleca się picie mleka dla dzieci, dla dorosłych , na mocne zęby, kości? Odpowiedź jest prosta i przykra- chodzi o zysk, o pieniądze dla koncernów zajmujących się produkcją i sprzedażą nabiału. Mleko wbrew powszechnemu mniemaniu , w cale nie wzmacnia kości, a wręcz przeciwnie- osłabia je, ponieważ zawarte w nim białko wypłukuje wapń z organizmu.

  • Mięso i wędliny przemysłowe, które są produkowane na masową skalę. Są one naszprycowane antybiotykami, konserwantami. Moim zdaniem najgorsze są wędliny i produkty przetworzone , które zawierają mnóstwo chemicznych, szkodliwych dodatków.

A Ty który z tych produktów masz w swojej diecie? Wszystkie, czy może je wyeliminowałeś? Opowiedz w komentarzu. Pozdrawiam :)


Ostatnie posty
Archiwum
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page