top of page

Jak unikać chemii w jedzeniu?


W poprzednim poście pisałam o tym, żeby schudnąć, żeby zadbać o zdrowie to musimy pozbyć się chemii z jedzenia. Ale jak to zrobić w dzisiejszym zwariowanym świecie, pełnym chemii, toksyn? Czy to w ogóle jest możliwe?

Tak jak już wcześniej wspomniałam całkowicie nie da się tego zrobić, ale możemy zrobić wszystko co z naszej mocy, aby pozbyć się chemii na tyle na ile to możliwe i wybierać jak najbardziej zdrową żywność. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, czytaj dalej…

Często pacjenci mnie pytają, jak unikać chemii, jak wybrać zdrowe jedzenie. Są też i tacy, co twierdzą, że przecież w dzisiejszych czasach wszystko jest pryskane, warzywa, owoce, mięso, nawet woda i powietrze są zanieczyszczone, więc co za różnica co jemy skoro wszystko jest chemiczne.

Może i trochę racji w tym jest, ale ja zawsze tłumaczę to tak, że 100 % zdrowej żywności w dzisiejszych czasach nie ma, ale czy to znaczy że mamy wybierać byle co? No nie.

Wybierajmy mniejsze zło, najlepszą z możliwych opcji, tak aby jak najbardziej tylko się da dbać o siebie i swoje zdrowie. Zróbmy wszystko co jest możliwe, aby wybierać jak najmniej przetworzone jedzenia a najbardziej wartościowe i zdrowe dla nas.

Ja jestem zwolenniczka prostego jedzenia, uważam że czym prostsze tym lepsze. Np. jeśli masz kupić szynkę w markecie, która jest nafaszerowana chemią, to lepiej kupić mięso, które niestety bardzo często też jest z niechcianymi dodatkami, jednak zawsze będzie tam mniej chemii niż w szynce, która została zrobiona z mięsa plus dodatków konsekrujących. Tak samo sery białe, jeśli mam wybierać, to najlepsze są te zwykłe w kostkach, niż takie o smaku jakimś, łatwe do smarowania, pachnące i piękne, ponieważ żeby tak wyglądały, nie kruszyły się i miały piękny aksamitny kolor muszą być wzbogacone o tak naprawdę nie wiadomo co.

Oczywiście najlepszą metodą jest wybieranie żywności ekologicznej, ze sprawdzonych źródeł. Mięso, nabiał od rolnika, lub sklepów z ekologiczna , zdrową żywnością. Chociaż zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma taką możliwość, ponieważ z jednej strony jest to towar ciężej dostępny i z drugiej strony droższy niż jedzenie z marketu. Jednak należy pamiętać, że lepiej wydać na dobre jedzenie niż na leki. Jeśli kogoś nie stać, lub nie ma dostępu do ekologicznej żywności to tak jak już wspomniałam wcześniej, najlepiej wybierać produkty z pierwszej linii produkcyjnej, czyli zwykły ser, a nie serki smakowe, jogurty naturalne a nie słodkie, mięso zamiast szynek, owoce, warzywa zamiast soków. Polecam też aby przygotowywać jedzenie samemu w domu , a nie kupować gotowych produktów obiadowych w proszkach do zalania czy odgrzania w mikrofalówce.

Jeśli przeczytaliście, spodobało Wam się to proszę dajcie lajka, komentujcie, udostępniajcie.

Pozdrawiam


Ostatnie posty
Archiwum
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page