top of page

Dlaczego nie mogę schudnąć? Przecież tak mało jem???

Często osoby odchudzające się pierwsze co robią to obcinają kcal, niektórzy zwiększają aktywność fizyczną i są pewni, że schudną. Jest część osób, którym ten model pomaga, jednak nie na długo. Po takim odchudzaniu kilogramy wracają w zawrotnym tępie- czyli pojawia się bardzo znany i niechciany efekt jo-jo.

Są natomiast i takie osoby, które jedzą coraz mniej, ćwiczą coraz więcej a waga ani drgnie. Jak to możliwe? Dlaczego się tak dzieje? Znasz to z własnego doświadczenia?

Już wytłumaczę Ci dlaczego tak się dzieje.

Otóż czy ważniejsza jest ilość czy może jednak jakość jedzenia? Czy nawet jeśli będziemy jeść mniej, ale jedzenie bezwartościowe, nie mające witamin, minerałów czy schudniemy? Niekoniecznie.

Ja wyznaję zasadę, że jedzenie jest po to, aby nas odżywić, aby dać nam zdrowie. Nie można zjeść mało, ale byle czego i łudzić się nadzieją że się schudnie, że się będzie zdrowym. Nasz organizm, żeby żyć, żeby zdrowo funkcjonować potrzebuje witamin, składników mineralnych, białka, węglowodanów i tłuszczy. Często spotykam się z tym, że ludzie ograniczają przede wszystkim tłuszcz- ponieważ uważają że to samo zło, że on ma tyle kcal. Jednak nie tędy droga. Przede wszystkim żeby schudnąć, nie ważne jest aż tak bardzo (nie twierdze że w cale) ucinanie kcal, ale ucinanie, wyeliminowanie chemicznego, bezwartościowego jedzenia. To przy każdej zmianie diety powinien być pierwszy krok.

Aby pozbyć się zbędnych kilogramów należy zrezygnować przede wszystkim z przetworzonego jedzenia pełnego spulchniaczy, wzmacniaczy smaków, konserwantów, oraz takich składników których nazwy nie jesteśmy w stanie zapamiętać i zrozumieć. Wybierajmy jedzenie jak najbardziej proste, bliskie natury. Czyli jak np. wybieramy ser to zwykły biały czy żółty, a nie topiony o różnorakich smakach, jak płatki do mleka to : żytnie, owsiane, gryczane, a nie kakaowe, ciasteczkowe czy o smaku liona. Starajmy się wybierać jedzenie jak najbardziej ekologiczne, z dobrego źródła. Mięso bez antybiotyków, jajka z wolnego wybiegu, wędliny albo ekologiczne albo zrobione własnoręcznie.

Oczywiście tez nie możemy popadać w paranoję, ponieważ często spotykam się z twierdzeniem , że przecież w dzisiejszych czasach wszędzie jest chemia, i w mięsie i w zupkach chińskich i w warzywach, więc co za różnica co zjem. Bez wątpienia to tylko wymówki i szukanie usprawiedliwienia. Trochę prawdy w tym niestety jest, żyjemy w tak dziwnych czasach, że nie da całkowicie wyeliminować chemii i toksyn z naszego życia, ale czy to znaczy że mamy siąść na laurach i nie robić nic?

Zróbmy najwięcej jak można, aby zadbać o zdrowie i ładną sylwetkę. Skoro nie możemy całkowicie pozbyć się chemii z pożywienia, to wybierajmy po prostu mniejsze zło i z tego co możemy najlepszą dla nas wersję jedzenia.

Wracając do odchudzania. Aby schudnąć to musimy się dobrze odżywić, nie głodować, aby naszemu organizmowi niczego nie brakowało, aby miał zapewnione wszystko co potrzebuje, wtedy nie będzie odkładał niepotrzebnych kilogramów, ponieważ będzie wiedział że o niego zadbamy, codziennie dostarczymy mu odpowiednich witamin i składników mineralnych. Gdy będziemy ograniczać jedzenie do minimum to spadnie nasza podstawowa przemiana materii, metabolizm zwolni i mimo coraz mniejszej podaży kcal waga będzie stała w miejscu. Znam osoby co przez cały rok intensywnie ćwiczyły i jadły 800 kcal dziennie i nie chudły nic. A to dlatego, że ich metabolizm spadł, organizm wiedział, że więcej nie dostanie jedzenia i dlatego nic nie odpuścił, nie spalał i nie chudł. Dlatego odradzam diety polegające tylko na obcinaniu kcal. Pamiętajcie, że liczy się przede wszystkim jakość jedzenia a nie tylko ilość.

Mam nadzieję, że chociaż troszkę przekonałam was do tego że aby schudnąć nie tylko trzeba ograniczać podaż kcal ale przede wszystkim dbać o wartościowe jedzenie, wyeliminować to, co jest przetworzone i chemiczne. W kolejnych postach będę rozwijać tematy więc jeśli jesteście ciekawi i chcecie wiedzieć więcej to czytajcie moje posty, lajkujcie, komentujcie , udostępniajcie i bierzcie dla siebie, dla swojego zdrowia i sylwetki jak najwięcej :)


Ostatnie posty
Archiwum
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page